Muzyka Groove

Włącz Radio MARIA i w 3 minuty popraw swój nastrój oraz aktywność fizyczną!

Nowe odkrycie japońskich naukowców.

Każdy z nas posiada sprawdzone sposoby na poprawę nastroju i lepsze samopoczucie. Dla niektórych będzie to czytanie dobrej książki, spacer po parku, spotkanie ze znajomymi, dla innych chwila samotnego relaksu w domu, pójście do kina, czy spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Chociaż korzyści są subiektywne dla każdego z nas, nauka pokazuje, że niektóre działania tj. bieganie, jazda na rowerze lub pilates są bardziej skuteczne niż inne. Do tych znanych aktywności fizycznych na poprawę nastroju, japońscy naukowcy dopisali jeszcze jedno: „grooving” w rytm muzyki.

Poruszaj się w rytm muzyki 3 min dziennie

W artykule zamieszczonym w Psychology Today pod koniec stycznia autor Christopher Bergland pisze, że jeśli odczuwasz wzmożony przypływ energii podczas słuchania muzyki z mocnym rytmem i masz ochotę stukać stopą, pstrykać palcami, kiwać głową lub poruszać ciałem w rytm utworu, prawdopodobnie jesteś fanem groove’u. To bardzo dobra wiadomość! Ten rodzaj muzyki wpływa bowiem pozytywnie na samopoczucie i odczuwanie szczęścia.  

Taniec w rytm groove jest aktywnością, która rozwija układ ruchowy i elastyczność ciała.

Badacze japońscy z Uniwersytetu Tsukuba (1) wykazali, że trzy minuty ćwiczenia fizycznego o bardzo niskiej intensywności tj. ruch w rytm muzyki wystarczą, aby pobudzić aktywność w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej i poprawić funkcje wykonawcze. Funkcje wykonawcze to zestaw umiejętności poznawczych niezbędnych do kontrolowania i samoregulacji zachowania. Funkcje te umożliwiają tworzenie, utrzymywanie, nadzorowanie, poprawianie i realizowanie planu działania i stanowią część naszego codziennego życia pomagając nam skutecznie przejść przez codzienne zajęcia. Jeśli więc lubisz rytm i możesz z łatwością wykonać kilka tanecznych ruchów, działaj!

Wyniki badań japońskich naukowców

Według wyników badań japońskich naukowców z 2023 r. okazuje się, że zaledwie trzy minuty mogą wystarczyć, aby zacząć odczuwać pozytywne efekty rytmicznych kroków tanecznych. „Grooving” bardzo dobrze wpływa na nasz nastrój i jest to odczuwalne już w tak krótkim czasie jak czas trwania jednego utworu. Jak podsumowują Takemune Fukuie i współautorzy badania: „Odkrycia te, wraz z wcześniejszymi wynikami, potwierdzają hipotezę, że rytm groove pozwala nam zwiększyć korzyści poznawcze poprzez ćwiczenie aktywności grzbietowo-bocznej kory przedczołowej. Taniec w rytm groove jest aktywnością, która rozwija układ ruchowy i elastyczność ciała. Kiedy tańczymy, czujemy wolność i radość, co automatycznie nas odżywia i ładuje nasze baterie. Dlatego codziennie bujajmy się w rytm muzyki, a przy okazji poprawiajmy nasze funkcje wykonawcze.

Opracowanie na podstawie:

  1. Takemune Fukuie, Kazuya Suwabe, Satoshi Kawase, Takeshi Shimizu, Genta Ochi, Ryuta Kuwamizu, Yosuke Sakairi, Hideaki Soya. „Groove Rhythm Enhances Exercise Impact on Prefrontal Cortex Function in Groove Enjoyers.” Neuroscience (First published: September 05, 2023 DOI: 10.1016/j.neuroscience.2023.08.039

Dodaj komentarz