Koncepcja Ściany Pamięci przy SP 3 w Mielcu

Materiały do powstającej audycji radiowej:

Witam rozmawialiśmy telefonicznie. Temat to audycja radiowa Radia MARIA – bardzo ważny dla słuchaczy. Są wśród nich ostatni żyjący świadkowie tamtych dni. Dni zwycięstwa nad totalitaryzmem. Dziś gdy widzą, że zło się odradza, mają poczucie, że przegrali walkę ze złem. Pytają m.in. kto zaproponował koncepcję ściany pamięci, która wprost odnosi się do symboli Brygady Świętokrzyskiej. Formacji, z którą oni walczyli.


  Mam wspomnienie Pana, który jako partyzant  Gwardii Ludowej walczył z Niemcami na Porytowym Wzgórzu. Wyszedł z okrążenia. Wielokrotnie byłem świadkiem jego rozmów ze st. ogniomistrzem Marianem Mizgalskim ps. Wrona NOW AK, który zdobywając armatę podczas walk na Porytowym Wzgórzu walnie przyczynił się do przerwania okrążenia. Za ten czyn w 1972 roku został odznaczony Orderem Virtuti Militari.


  Proszę o jakąkolwiek wskazówkę, ja muszę tym ludziom powiedzieć, kto dziś chce czcić tych, którzy się wycofali razem z Niemcami, a nie tych co z tymi Niemcami walczyli.
Link do mojego filmu na You Tube z ostatnich obchodów rocznicy bitwy na Porytowym Wzgórzu. Przemawia wspomniany wyżej partyzant.

Odpowiedź z UM Mielca

Szanowny Panie , w odpowiedzi na pytanie informuję że projekt remontu ściany pamięci przy SP 3 wykonała firma ARIAINWEST z Woli Mieleckiej na podstawie koncepcji przygotowanej przez Pana Witolda Targosza.

Edward Tabor

Biuro Promocji i Sportu

Urzędu Miejskiego w Mielcu

Pan Witold Targosz odmawia wypowiedzi.

A oto problem. Orzeł Brygady Świetokr4zyskiej.

Podobieństwa:

  • Nawiązanie do gór
  • Krzyż, jako główny symbol
  • Kolorystyka
  • Otwarty dziób orła
  • Charakterystyczne skrzydła (odstępy między piórami)
Orzeł Wojsk Lądowych wygląda zupełnie inaczej.

Radio MARIA w imieniu swoich słuchaczy prosi o zmianę koncepcji.

Budowa Ściany Pamięci ruszyła – mój materiał.

25.09.br. Przewodniczący Rady Miasta Mielec Pan Bogdan Bieniek wypowiedział się w tym temacie.

Dodaj komentarz